16.09.2020 | Rubriik: Saatjatega linnud
RÄNDEKAART
SAATJATEST TÄPSEMALT
Augusti keskel algas rändekaardil sügis-talvine hooaeg, mil jälgime kotkaste ja must-toonekurgede teekondi talvitusaladele. Praeguseks on pesitsusaladelt lahkunud kalakotkad ja must-toonekured. Konnakotkaste sügisränne algab tavaliselt septembri lõpus. Merikotkaste teekonnad lisanduvad lähiajal. Lisaks kotkastele ja must-toonekurgedele leiab rändekaardilt mitme sookure ning hüübi liikumisteekonnad. Kaardil pole neid isendeid, kes on veel pesapaikades.
Kalakotkaste ränne on kulgenud sarnaselt eelmistele aastatele. Põhja-Valgevenes pesitseval Elenal tänavu poegi polnud ja tema liikus juba suvel laiemal alal Ukrainas ja Valgevenes. 10. septembri paiku jõudis Elena oma traditsioonilisele talvitusalale Kesk-Aafrika Vabariigis. Läänepoolset, üle Gibraltari väina kulgevat, rändekoridori kasutav Läti kalakotkas Vija on nüüdseks jõudnud Mauritaaniasse. Võrumaal pesitsev Kalle alustas sügisrännet 10. augustil, tegi mitmenädalase peatuse Musta mere ääres Ukrainas Krimmi poolsaare lähedal, kust jätkas liikumist lõuna poole alates 6. septembrist. Tema talvitusalad on Kongo DV lääneosas. Teine Eestis pesitsev kalakotkas Markus on praeguseks jõudnud Rumeeniasse. Markuse talvitusalad on Kallega samas piirkonnas Kongo Vabariigis.
2020. aasta sügisrändeks lisandus rändekaardile mitu uut must-toonekurge. Liigile oluliste toitumisveekogude seisundi uurimiseks ja parandamiseks käivitatud projekti "Freshwater healt control through Black Stork perspective" raames paigaldati tänavu saatjad viiele must-toonekurele, kellest üks hukkus küll juba peatselt peale saatja saamist. Lisaks neljale uuele linnule – Auda, Karl II, Timmu ja Vedru – jälgime endiselt ka 2015. aastal vanalinnuna Karula rahvuspargis püütud Eedi ja 2018. aastal pesapojana saatja saanud Karula tegemisi.
Must-toonekurg Eedil tänavu poegi polnud. Teekonda talvitusalale Punase mere idakaldal alustas ta juba 3. augustil ning praeguseks on suurem osa ligi 6000 km rändeteekonnast tal ka läbitud. Noorlind Karula veel ei pesitse. Suve veetis ta peamiselt Lätis Kuramaal, liikus seejärel Poola ning on praeguseks jõudnud Rumeenia piiri lähedale. Eelneval kahel aastal on Karula talvitanud Iisraelis.
Rändekaardile lisandudnud must-toonekurg Karl II on tõenäoliselt Karula rahvuspargis veebikaamera pesas pesitsev isaslind, kuid kindlalt saame seda öelda alles tuleval kevadel. Tänavu veebikaamera pesas pesitsus ebaõnnestus. Karl II on alates augusti keskpaigast veetnud aega Musta mere ääres samas piirkonnas, kus teeb rändepeatuse kalakotkas Kalle. Sealne mobiililevi on lünklik ja Karl II asukohti saame näidata viitega.
Pärnumaalt pärit must-toonekure vanalind Timmu jõudis 20. augusti paiku Ukrainasse, kus viibib praeguseni. Samas tegi rändepeatuse ka Eedi, kes septembri alguses jätkas rännet lõuna poole.
Saaremaalt on rändekaardile lisandunud kaks uut must-toonekurge – vanalind Auda ja tänavu koorunud Vedru. Auda alustas sügisrännet 1. septembril, kuigi tema kaks poega olid alles pesas ja veel ei lennanud. Poegade edasisel käekäigul on kotkamehed silma peal hoidnud, vajadusel viinud neile pessa ka toitu. 11. septembril sai üks Auda poegadest selga GSM-saatja. Tema lisame rändekaardile kui ta pesakohast lahkub. Noorlind Vedru püüti vaid tund peale Audat sama püünisega. Pole teada, kas Vedru on üles kasvanud Saaremaal või mujalt sinna lennanud. Sügisrännet alustas Vedru 30. augustil, lendas üle mere Ruhnu saarele, ööbis seal ja võttis siis Ruhnu lennuväljalt suuna lõuna poole Kuramaale. Praeguseks on nii Auda kui Vedru jõudnud Rumeeniasse. Ootame huviga, kuhu nad talvituma suunduvad.
Lindude asukohti rändekaardil uuendame nii nagu need meieni jõuavad, sest mitmed kotkad ja must-toonekured talvituvad aladel, kus asukohapunktide edastamiseks vajalik GSM levi puudub.