29.03.2023 | Rubriik: Veebikaamerad
Merikotka pesal toimuvat oleme Matsalu rahvuspargis jälginud alates 2021. aastast. Tegu on Eesti ühe põliseima merikotkaste pesitsusterritooriumiga (esimesed teated sellest pärinevad 1870. aastast (Sits, 1937)). Kaameras nähtava pesa ehitasid kotkad juba 1996. aastal ning see on olnud püsivalt asustatud sellest ajast saati. Tegu on merikotkastele väga sobiliku elupaigaga, mida tõestab ka vähem kui kilomeetri kaugusel pesitsev teine kotkapaar. Perioodil 1996-2021 on sellest pesast lennuvõimestunud kokku 30 poega.
Pesas sirgunud 30 pojast on rõngastatud 24. Taasleide on tulnud koguni üheteistkümnelt pesapojalt. 2012. aastal rõngastatud poeg käis 2018. aastal tollase merikotkaste veebikaamera ees Läänemaal. 1995. aastal koorunud poega nägime 2012. ja 2013. aastal kotkaste talvise söödaplatsi kaamera abil, kuid 2019. aastal leiti see lind surmavalt vigastatuna vaid 10 km kauguselt sünnikohast. Viimane poeg selles pesas rõngastati 2020. aasta juunis. Teda kohati 2022. aasta veebruari algul Loode-Eestis.
2021. aastal oli siin pesas kaks poega, kuid mõlemad hukkusid linnugripi H5N1 tagajärjel (loe täpsemalt siit). Tollaseid vanalinde Eve ja Eerikut me enam ei näinud. 2022. aastal külastasid pesa mitmed merikotkad. Pesitsust siiski ei toimunud. Küll saime osa uue kotkapaari kujunemisest. 2023. aastal saame jälgida nende pesitsemist. Isaslind, kes sai nimeks Elmar, on rõngastatud Renno Nellise ja dr Madis Leivitsa poolt 2015. aastal. Tema värviliste jalarõngaste koodid on M1215 ja E340. Emaslinnule, kelle kaamera vaatajad nimetasid Ellaks, rõngaid ei ole. Ainsa muna munes Ella 29. märtsil. Poja koorumist ootame mai algul (haudeperioon ~38 päeva). Merikotkaste pojad lennuvõimestuvad enamasti juuli algul ja jäävad pesa juurde septembrini. Seda muidugi, kui kõik hästi läheb.
Otseülekannet merikotkaste pesast saab vaadata Kotkaklubi YouTube kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi.
Pesakaamera seadsid töökorda Urmas Sellis (Kotkaklubi) ja Omar Neiland (Beta Grupp OÜ). Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Kaamera objektiivi püüdsime varjata niivõrd kui see võimalik oli ja peitsime selle kuivanud haava oksa sisse. Seetõttu jääb kaamera pesalt vaadates suhteliselt silmapaistmatuks. Kaamera saab voolu päikesepaneelidelt. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes. Sama võib juhtuda hooldustööde ajal.
Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.
Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole.
Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!