Merikotka pesakaamera 2021

06.03.2021 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Merikotka pesakaamera asub Matsalu rahvuspargis, mis oma ligi 500 km² pindalaga on üks Euroopa tähtsamaid veelindude pesitsus- ja rändepeatuspaiku. Matsalust lendab igal aastal läbi üle 2 miljoni veelinnu, kellest lühemaks või pikemaks ajaks jääb peatuma üle 230 000 linnu. Avarate luhtade, rannakarjamaade ja ligikaudu 2000 ha suuruse roomassiiviga ümbritsetud madalaveeline Matsalu laht pea 50 väikesaare ja laiuga tagab merikotkastele väga hea toidubaasi.

Otseülekannet merikotkaste pesast saab vaadata Kotkaklubi YouTube kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi.

Pesakaamera on paigaldatud Eesti teadaolevalt kõige põlisemale merikotkaste pesitsusterritooriumile – kotkad on seal pesitsenud juba vähemalt 1870. aastast (Sits, 1937). Praeguse pesa ajalugu on samuti vägev, mh võib seda näha Rein Marani 2002. aastal filmitud ja 2005. aastal linastunud dokumentaalfilmis Eesti kotkad (Gaviafilm, 2005). Tollastest vanalindudes üks oli pärit Soomest Turu piirkonnast.

Merikotkad ehitasid veebikaameras nähtava pesa juba 1996. aastal, kui varasem pesapuu lähedal metsas kuivas – eelmine pesa leiti 1990. aastal. Praegune pesa on olnud püsivalt ja iga-aastaselt asustatud ning seal on perioodil 1996-2020 (25 aasta jooksul) üles kasvanud kokku 29 poega, st tegemist on väga produktiivse kohaga. Koht on merikotkastele soodne – Matsalu laht ja luhad – ja selle tõestuseks on pesakaameras nähtava paari külje alla, vähem kui kilomeetri kaugusele, pesitsema asunud ka teine kotkapaar. Saab olema huvitav jälgida, kuidas oma territooriumi kiivalt kaitsvad merikotkad teineteise läheduses hakkama saavad.

Sealses pesas sirgunud 29 pojast on rõngastatud 23. Taasleide on tulnud koguni kümnelt pesapojalt, sh 2012. aastal rõngastatud poeg käis 2018. aastal tollase merikotkaste veebikaamera ees Läänemaal ning 1995. aastal koorunud lindu nägime 2011. ja 2013. aastal kotkaste talvise söödaplatsi kaamerast. Tänavu siin pesitsevatel vanalindudel – Eve ja Eerik – rõngaid ei ole.

Merikotkad hakkavad pesa sättima juba kesktalvel, mil pessa tuuakse värskeid oksi ja kulu. Munemist alustavad nad enamasti märtsi teisel poolel. Merikotka kurnas on üks kuni kolm muna, pojad kooruvad aprilli teises pooles ning lennuvõimestuvad juuli algul. Pesa lähedusse jäävad pojad septembrini.

Pesakaamera seadsid veebruari esimestel päevadel töökorda Urmas Sellis (Kotkaklubi) ja Omar Neiland (Beta Grupp OÜ) ning abilised Keskkonnaametist. Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Kaamera objektiivi püüdsime varjata niivõrd kui see võimalik oli ja peitsime selle kuivanud haava oksa sisse. Seetõttu jääb kaamera pesalt vaadates suhteliselt silmapaistmatuks. Loodame, et kotkad maskeeritud kaamerat pesamaterjalina kasutusele ei võta.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja. Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni kui päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab juba praegu kaljukotka kaamera ja hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

  • Vaade pesale 2002. aastal. Kaader filmist “Eesti kotkad” (Gaviafilm, 2005) Vaade pesale 2002. aastal. Kaader filmist “Eesti kotkad” (Gaviafilm, 2005)
  • Kaamera pesalt vaadatuna. Objektiiv on peidetud haava oksa sisse. Kaamera pesalt vaadatuna. Objektiiv on peidetud haava oksa sisse.

Merikotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!