(LIFE04NAT/ EE/000072)
Projekti kestus:
01.04.2004 – 31.05.2009
Partnerid:
Projekti edukaks elluviimiseks teeb Eesti Ornitoloogiaühing tihedat koostööd järgmiste partneritega:
Projekti peamine rahastaja on Euroopa Liidu LIFE-Nature programm, kaasrahastajaks on Keskkonnainvesteeringute Keskus
LIFE programm
Programm LIFE asutati 1992. aastal Euroopa Liidu liikmesriikide keskkonnaprojektide rahaliseks toetamiseks. Programmi elluviimist korraldab Keskkonnakaitse peadirektoraat.
LIFE-Nature rahastab looduskaitseprojekte linnu- ja loodusdirektiivide ja Natura 2000 võrgustiku ellu rakendamiseks ning looduslike elupaikade ja liikide säilitamisele ja taastamisel
Suur-konnakotkas on Euroopas üks ohustatumaid liike ja Eestis pesitseva 20-30 paari kaitsmine on seega oluline. Must-toonekure arvukus on Eestis viimase kahekümne aasta jooksul vähenenud kaks korda.
Peamised ohud nende liikide säilimisel on:
Projekti peamine eesmärk on tagada ohustatud must-toonekure, väike-konnakotka ja suur-konnakotka liikide püsimajäämine Eestis. Selleks pööratakse peatähelepanu nende liikide elupaikade säilimisele ja loodushoidlikule majandamisele ning üldsuse teavitamine kotkaste ja must-toonekure kaitse vajadusest. Projekti pilootalaks on valitud Soomaa rahvuspark, mille luhad olid kunagi sobivaks toitumiskohaks konnakotkastele. Projekti raames loodetakse taastada luhtade majandamine. Oluliseks töölõiguks on maaomanike probleemidega tegelemine ja üldsuse teavitamine looduskaitse vajadustest.
Ohustatud liikide pikaajalisema kaitse planeerimiseks ja vajalike kaitsemeetmete eelisjärjestamiseks koostatakse tegevuskavad.
Tegevuskava koosneb liigi bioloogia kirjeldamisest, ohutegurite hindamisest ja kaitsemeetmete analüüsist.
Tegevuskavad on koostatud:
Sotsioloogiline uuring näitas, et Eestis on palju maa- ja metsaomanikke, kes on teadlikud oma metsa elurikkuse väärtustest. Seetõttu on Kotkaklubi koostanud ka maaomanikele soovitused nende väärtuste (eriti kotkaste) hoidmiseks. Dokument lae alla siit.
Eesti Ornitoloogiaühingu tellimusel viis AS ES Turu-uuringud läbi 2005.a. ja 2008/09.a.kaks arvamus-küsitlust, et selgitada nii Eesti elanike kui ka metsaomanike suhtumist kotkastesse ja must-toonekurge.
Tulemustega saad tutvuda järgmistest allikatest:
Viimati tehtud uuringute aruanded käsitlevad ka muutusi võrreldes esmaste uuringutega.
EAGLELIFE projekti käigus tekkis mitmeid probleeme ja hilinemisi, seda eelkõige liigse vee tõttu jõeluhtadel, aga ka projektijuhi kogenematusest. Osa taastamistöid tehti veel peale projekti ametlikku lõppu (31. mai 2009), aga seda siis juba projektivälise lisafinantseerimise eest. Kokkuvõttes projekti eesmärgid täideti ja mitmete tegevuste juures ka ületati, näiteks maaost, töö maaomanikega, uute pesade otsimine, korrati sotsioloogilist uuringut projekti lõpus, jne. Projekti sihtliikide (konnakotkaste ja must-toonekure) soodsat seisundit suudeti kindlustada, peamiselt läbi nende liikide kaitse tegevuskavade täitmise. Ainult suur-konnakotka arvukust ei suutnud me hoida, aga see on seotud looduslike protsessidega ja võibolla varasemate ülehinnangutega.
Projekti peamisteks tulemusteks on:
Eesti Ornitoloogiaühing ja projektijuht tänavad projekti partnereid – eriline tänu kuulub Keskkonnaametile ja Kotkaklubile. Samuti poleks me hakkama saanud External Team’i ja LIFE Unit Desk Officer’ide asjaliku abita!
EAGLELIFE tegevuste jätkusuutlikkus on olnud korduvalt partneritega arutlusteemaks ja tulemused võib kokkuvõtvalt esitada järgmiselt:
Projekti meeskond
Urmas Sellis (projektijuht, tel. 5034799, urmas@kotkas.ee)
Andres Kalamees (EOÜ direktor, tel. 52 37 544, Andres.Kalamees@eoy.ee)
Steering kommitee
Kaia Treier – Keskkonnaamet
Andres Kruus – Keskkonnaministeerium
Riinu Rannap – Keskkonnaministeerium
Andres Kalamees – Eesti Ornitoloogiaühing
Riho Männik – Kotkaklubi
Mihkel Maala – Erametsaliit
Gunnar Sein – Keskkonnaamet
Külastusaadress
Eesti Ornitoloogiaühing
Veski tn 4
Tartu
Postiaadress
Eesti Ornitoloogiaühing
pk 227
Tartu 50002